společné vlastnictví - předkupní právo

Moderované fórum pro věcně související témata k SVJ a celkově provozu Herlíkovické 1021.

společné vlastnictví - předkupní právo

Příspěvekod vladislav.cerny » 04 úno 2018 13:58

Dobrý den vespolek.
V deníku MF Dnes jsem se dočetl, že od 1. ledna 2018 nově platí předkupní právo ke spoluvlastnickým podílům na nemovitých věcech. Aplikováno na poměry našeho SVJ, konkrétně parklifty: podle kupní smlouvy, kterou jsme (= já s manželkou) uzavřeli s Exconem jako prodávajícím, jsme se stali vlastníky ¼ nebytové jednotky č. XXXX/YY s právem výhradního užívání garážového stání č. ZZZ. Znamená to tedy, že v případě prodeje mého ¼ podílu parkliftu musím nejprve oslovit ostatní tři spoluvlastníky, zdali nemají o koupi zájem? A těm běží tříměsíční lhůta k vyjádření. A ke všemu zlému – pokud prodávám zároveň i byt - spoluvlastníky mohu oslovit až tehdy, mám-li uzavřenu smlouvu s konkrétním kupcem bytu (stačila by smlouva o smlouvě budoucí?).
Já bych to selským rozumem chápal tak, že tam, kde je spoluvlastnický podíl fyzicky nedefinovatelný, nevymezitelný, tak je předkupní právo na místě. Ale u parkliftu je moje část, čili plošina, jasně oddělená a označená, takže v tomto případě mně předkupní právo smysl nedává. Navíc byt, u kterého případný budoucí kupec nemá zaručeno i stání na parkliftu, dosti ztrácí na hodnotě.
Výše uvedené volně a asi ne zcela přesně interpretuji podle novinového článku. I když já osobně už se z Kbel stěhovat nechystám, tak tato problematika se týká velkého množství členů SVJ a proto bych poprosil výbor SVJ, jestli by se k ní fundovaně vyjádřil. Jmenovitě mám na mysli pana Kalinu, právníka. Předem moc děkuji.
V. Černý
vladislav.cerny

Re: společné vlastnictví - předkupní právo

Příspěvekod Petr Váňa » 05 úno 2018 09:05

Dobrý den,

tato věc nespadá do kompetencí výboru, resp. společenství. Článek jsem osobně četl po vydání a jako vlastník se také bojím, že to bude prodeje parkliftů(a bytů souvisle) nesmyslně blokovat. Doufejme, že v dohledné době vyjde řekněme "revize" této právní normy(např. návrat k původnímu předkupnímu právu).

S pozdravem

Petr Váňa
Petr Váňa

Zpět na Herlíkovická