Zabezpečení domu - elektronické klíče

Moderované fórum pro věcně související témata k SVJ a celkově provozu Herlíkovické 1021.

Zabezpečení domu - elektronické klíče

Příspěvekod stepanovalenka » 18 zář 2015 10:38

Vážení,

je velice potěšující, že jen co se rozdali elektronické klíče ke vchodům, zastavila mě ráno jedna paní z vedlejších rodinných domů s tím, že našla v trávě ležet 3 elektronické klíče.
Vzhledem k tomu, že je některým z vás naprosto jedno, jestli máte klíče nebo elektronický čip, nechápu proč jste chtěli zabezpečení domu. Určitě oceňuji, že jsme vyhodili investici řádově ve statisících (jak to mám jinak chápat, když hned ztratíte klíče?). Pak i kvalita samotného klíče je naprosto tragická a očekávám, že se budou lámat a budeme je ztrácet všichni. Z mého pohledu chci poděkovat všem, kteří se o tuto zakázku dodavateli postarali, protože tímto svůj smysl ztrácí.

Výborně!!!! Můžete se u dodavatele nechat zaměstnat.

Lenka Štěpánová
stepanovalenka

Re: Zabezpečení domu - elektronické klíče

Příspěvekod filipes » 20 zář 2015 11:26

Čipový systém by měl být při ztrátě klíčů flexibilnější tím, že se zablokuje pouze ztracený klíč a nemusí se měnit zámek a všechny klíče k němu.

Chtěl bych se ale zeptat, jak se toto bude řešit. Zda existuje nějaká spolehlivá evidence, kdo má jaké čipy u sebe. Pak by ostatně šlo i podle čísel dohledat, kdo ty 3 ztratil.
filipes

Příspěvekod Petr Váňa » 21 zář 2015 11:28

Dobrý den,

Prosím nalezené čipy vhoďte do schránky SVJ ve vašem vchodu. Z gravírovaných čísel jsme schopni zjistit, které bytové jednotce ty čipy chybí a předat je znovu vlastníkovi.

Dále nám není jasné, z čeho dovozujete "tragickou kvalitu klíče" (myšleno asi přístupového čipu). Jedná se o standardní model, jehož funkčnost je v praxi ověřena. Sednete-li si na něj, případně ho budete pravidelně zašlapávat do země, či úmyslně s ním házet, pak se pravděpodobně zlomí/poškodí. Předpokládám nicméně, že toto není běžný způsob zacházení s věcmi, proto i tyto čipy budou mít dlouho životnost. Samozřejmě, při jeho poškození, není problém ho vyměnit a starý čip zakázat, aby ho nikdo nemohl zneužít.

S pozdravem

Petr Váňa
Petr Váňa

Příspěvekod stepanovalenka » 21 zář 2015 16:19

Dobrý den,
správce byl o číslech čipů informován okamžitě, jakmile jsem je dostala do ruky. Takže předpokládám, že je schopen je okamžitě zablokovat. Omlouvám se, ale do žádné schránky nic házet nebudu a správci předám osobně.
Pokud se týká kvality, pak samozřejmě můžete být jiného názoru, nicméně porovnávám s tím, co mám k dispozici od firmy. Každý nechť si názor udělá sám.
stepanovalenka

Příspěvekod mtauf » 21 zář 2015 22:37

Z celého procesu implementace mám zatím dost rozporuplné pocity.
Namátkou jsem zkusil několik čteček a zjistil jsem, že mám přístp do vchodů, kde nemám co dělat a např. z garáže se do našeho vchodu nedostanu.
Při diskusi o tomto systému na členské schůzi bylo kromě jiného sděleno, že na tyto čipy bude fungovat i vjezd do garáží. Nějak si to s tímto typem čipu neumím představit. Došlo snad ke změně projektu o níž jsme nebyli informováni?
mtauf

Příspěvekod zvicina » 27 zář 2015 12:20

Dobrý den, dne 16/7/2015 posílal p. Chytil vlastníkům jednotek tento email:

"Dobrý den všem, na základě rozhodnutí z poslední schůze shromáždění bude realizován nejen nový přístupový systém, ale budou i vyměněny vložky v celém objektu. Nové vložky budou sestaveny do systému jednoho klíče, a proto je nutné před zadáním do výroby si ověřit, aby daný klíč v některých dveřích fungoval a v některých ne. Integrace do systému jednoho klíče bude provedena pouze v rámci daného vchodu. Dveře určené do systému jednoho klíče jsou označeny samolepkou s číslem dveří, např. "2-1". V systému jednoho klíče jsou navrženy i soukromé sklepy, pokud si chcete ponechat svůj původní klíč, tak mi to napište také, děkuji. V případě Vašeho zájmu je možné do tohoto systému integrovat i vložku od Vašeho bytu. Vložky budou naceněny individuálně podle tloušťky dveří a objeví se ve vyúčtování roku 2015".

Co se změnilo od července, proč máme čipy a ne systém jednoho klíče ??
Já jsem z toho emailu vyrozuměl, že budeme mít nové klíče, které bude možno "nakódovat" na přístup jen tam kam má majitel přístup mít.
Těšil jsem se na to, jak si vyměním zámky u dveří, ve sklepě a budu nosit skutečně jen jeden klíč.
Místo toho budu mít všechny klíče + ještě jeden čip.

Přehlédnul jsem někde nějakou změnu. Co bylo schváleno v koncepci zabezpečení v roce 2014 ? systém jednoho klíče nebo čipy ??
Jak bude řešeno zabezpečení vjezdu do garáží - nové dálkové ovládání ??

Děkuji.
zvicina

Příspěvekod Petr Váňa » 28 zář 2015 20:45

Dobrý den,

Koncepce zůstala už od roku 2014 stále stejná, je k nahlédnutí např. v podkladech ke shromáždění v roce 2014,
viewtopic.php?f=16&t=426

Celý problém s "jedním" klíčem je v tom, že když kdokoliv pak ztratí nějaký klíč z tohoto systému je nutno vyměnit všechny jemu odpovídající vložky a všem kdo k nim měli přístup vyměnit klíče, organizační a finanční náročnost takové akce si jistě dokážete představit.
Proto je to už od té koncepce navrženo tak, aby všechny dveře ve společných prostorech, kterými se prochází denně fungovaly na čip. Když někdo ztratí čip, prostě se jen smaže a nic se neděje. Samozřejmě přestavba těch dveří na čipy něco stojí, proto jsme při přípravě tenkrát udělali rozhodnutí, že na čipy nebudou dveře ke sklepům a kočárkárny, tedy prostory kam většina z nás běžně denně nechodí. K těmto budou nadále klíče a to v systému jednotného klíče, tj. pokud máte sklepní kóji, tak budete mít jeden klíč společný jak pro dveře k těmto sklepním kójím, tak pro kočárkárnu. Kdo měl zájem mohl si nechat integrovat i zámek pro sklep či byt, ale již na "vlastní" náklady.
Mít jeden jediný klíč úplně na všechno, lze i u nás v tomto systému, ale je to otázkou ceny, takový klíč s čipem stojí 1ks/469,-Kč bez DPH, to je v podstatě stejně kolik společenství dá za všechny klíče a čipy pro jednu jednotku (2klíče a 3 čipy). Tedy pokud byste chtěl to skutečně mít max. "luxusní" tak za vložku pro byt a sklep a 3 klíče s čipem dáte 3300,-bez DPH na své náklady.

Vjezd do garáží bude mít tři možnosti, pro všechny zcela "zdarma" varianta bude otevírání pomocí čipu. Dále bude možné nechat předělat stávající dálková ovládání od výrobce Enika(to je nutné protože teď jsou to všechno klony, všechny mají stejný jeden kód, po předělání se z nich stanou unikátní dálková ovládání s plovoucím kódem) cena za takové předělání výrobcem je 150Kč a bude to hromadně organizováno společenstvím (tj. vybereme, zašleme výrobci, ten to předělá a cca za 10 dní budeme rozdávat zpět, bude to na více etap, cena se objeví ve vyúčtování za rok 2015, realizace nezačne probíhat do doby dokud nebudou fungovat čtečky na samotné čipy pro vjezd a výjezd z garáží). Protože však tyto dálková ovládání a tento systém kvůli zastaralosti již výrobce dále neprodává, není možné s ním počítat do budoucna. Proto bude integrován i nový systém, který bude předpokládám zejména kvůli ceně dálkového ovládání (790 Kč/ks) sloužit jen tam, kde někomu staré dálkové ovládání přestane fungovat a bude potřebovat ovladač nový. Tento nový dálkový ovladač je včetně čipu a funguje tedy pak i na dveře.

Doufám že se mi podařilo objasnit smysl a důvody našeho počínání.

S pozdravem

Petr Váňa
Petr Váňa

Příspěvekod zvicina » 28 zář 2015 23:59

Objasnil děkuji pane Váňo, zprávu email od pana Chytila však považuji za zavádějící, minimálně mně navedla k jinému řešení.
zvicina

Příspěvekod vladislav.cerny » 07 lis 2015 18:42

Tak máme překódované ovladače a mě by zajímaly vaše čerstvé zkušenosti (vjezd do suterénu bloku F). Výjezd ze suterénu je OK, vrata "chytnou" signál již z poloviny vzdálenosti suterénu. Ale vjezd mně nefunguje. Ani u jednoho ze dvou ovladačů, které mám. Dokonce stojím před semaforkem a z jednoho metru tisknu ovladač a nic. Takže je nutno popojet a použít čip. Já mám pocit, že přijímač signálu v semaforku je nějak špatně seřízený. Napsal jsem panu Chytilovi, nicméně by mě zajímalo, jestli je moje zkušenost ojedinělá. Díky.
Zdraví Vl. Černý
vladislav.cerny

Příspěvekod Petr Váňa » 07 lis 2015 21:31

Dobrý den,

podobné zkušenosti mají i ostatní, už jsme požádali po zhotoviteli nápravu.

Petr Váňa
Petr Váňa

Další

Zpět na Herlíkovická