Elektřina - jištění

Volné fórum, pro bavení o všem co vás napadne. Sem budou přesunuty příspěvky z moderovaných témat, které tam nepatří.

Elektřina - jištění

Příspěvekod vladislav.cerny » 29 zář 2017 19:20

Dobrý den vespolek.
Klasické žárovky jsou u nás doma stále v převaze nad úspornými a je nasnadě, že po čase odcházejí. Což se děje nenápadně tak, že ani nevypadne jistič, žárovku vyměním a může se svítit dál. Ovšem ve zhruba druhé polovině případů to končí tak, že vypadne jistič příslušného okruhu (dimenzován na 16 A), vypadne i hlavní bytový jistič (25 A) a vypadne i hlavní jistič ve skříni u hodin. Na kolik Ampér je dimenzován z hlavy nevím, ale podivuji se nad tím a nechápu, jak může taková banální záležitost jako spálené vlákno v žárovce způsobit, že všechny jističe zafungují a vypnou. Možná mně to někdo vysvětlí. Už dvakrát se mně poštěstilo jít v půl šesté ráno v pyžamu rozespalý s baterkou do přízemí k hodinám nahodit jistič, no ... alespoň je nějaké vzrůšo.
V minulých bytech jsem podobné problémy nezažil (a neměl jsem tam hřebíky ...). S výše uvedeným se asi nic nedá dělat, tak jsem si alespoň postesknul. Ale chtěl bych se zeoptat, jestli podobné zkušenosti mají i jiní sousedi nebo je to nějaká záludnost jenom u nás. Díky.
V. Černý
vladislav.cerny
 
Příspěvky: 109
Registrován: 23 črc 2008 16:09
Bydliště: Herlíkovická 16

Re: Elektřina - jištění

Příspěvekod Petr Váňa » 30 zář 2017 18:13

Dobrý den,

musím říci, že já naštěstí za celé roky tady musel až k hlavnímu jističi jednotky jen jednou a to vyhořel zdroj od PC. Jinak to vždy skončilo jen u pojistek doma. Ale dokud jsme měli žárovky v předchozím bytě, tak vycházení za pojistkami na chodbu nebyla výjimka.

Petr Váňa
Petr Váňa
 
Příspěvky: 508
Registrován: 06 čer 2008 15:56
Bydliště: DII - 1021/10

Re: Elektřina - jištění

Příspěvekod filipes » 02 říj 2017 18:39

Příčina není v jištění, ale v kvalitě žárovek. Pokud by pouze odešlo vlákno opotřebením, jistič by to ani nepoznal. Jestliže ale do žárovky vnikne vzduch, vlákno začne hořet, při čemž vznikají vodivé ionizované páry. Následně přeskočí oblouk, žárovka třeba sekundu bere několik desítek Ampér a jistič pak zareaguje.
filipes
 
Příspěvky: 54
Registrován: 15 čer 2008 12:31
Bydliště: DI - Herlíkovická 1021/8

Re: Elektřina - jištění

Příspěvekod vladislav.cerny » 09 říj 2017 19:23

Díky za odpovědi a za vysvětlení. Kupuji žárovky jaké seženu, do různých anonymních výrobců (made in EU ...) a souhlasím, že kvalita je asi velmi proměnlivá. Někdy je "odchod" žárovky doprovázen silným zvukovým efektem (a pak mým odchodem k hodinám). Zdraví VČ
vladislav.cerny
 
Příspěvky: 109
Registrován: 23 črc 2008 16:09
Bydliště: Herlíkovická 16


Zpět na Komunita Herlík

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron